Infolinia: 501 501 585
Twój koszyk jest pusty


Plenerowa Pracownia Złotnicza na Karpackich Klimatach

Data dodania: 2011-08-28

Firma założona przez Mistrza Złotnictwa Piotra Jaracza działa od początku lat osiemdziesiątych. Obecnie jest firmą rodzinną, prowadzącą sprzedaż biżuterii złotej i srebrnej, zegarków oraz upominków w trzech sklepach jubilerskich w Krośnie. Na Karpackie Klimaty przygotowała PLENEROWĄ PRACOWNIĘ ZŁOTNICZĄ.

Od najdawniejszych czasów rzemiosło złotnicze otoczone było szczególnie urokiem i tajemniczością, a zawód złotnika stawiano zawsze na jednym z pierwszych miejsc w hierarchii rzemieślniczej. Umiejętność przetapiania tak bardzo zawsze pożądanego przez ludzkość złota, umiejętność obróbki metali i kamieni szlachetnych oraz wykonywania z nich drogocennych, artystycznych przedmiotów, budziła podziw i uznanie dla zawodu złotniczego. Dzieła sztuki złotniczej wytwarzane z kosztownych, prawie niezniszczalnych metali szlachetnych zaspokajały najwybredniejsze wymagania i upodobania estetyczne człowieka. W zabytkach złotnictwa zachowały się wszelkie cechy i wzory stylów i zdobnictwa danej epoki. Niezależnie od wartości artystycznych i piękna antycznych wyrobów złotniczych, podziw budzi technika ich wykonania. Przy niezwykle prostym i skromnym wyposażeniu w narzędzia i aparaturę złotnik egipski, etruski, a nawet średniowieczny - francuski, wykonywał ze złota tak wspaniałe wyroby, że obecnie nawet niewielu tylko złotników podjęłoby się je wykonać. Niektóre zaś metody pracy, jak np. tajemnica precyzyjnej i doskonałej granulacji Etrusków została dopiero w ostatnich latach poznana i z ogromnym trudem może być naśladowana. Jubiler powinien znać charakterystyczne własności kamieni szlachetnych, a więc twardość, łupliwość, ciężar właściwy, własności optyczne, jak również obróbkę kamieni szlachetnych, znaki szczególne, odróżniające je od kamieni podobnych i imitacji, wartość, miejsce występowania i możność zastosowania w jubilerstwie. W dawnej Polsce uzyskanie tzw. dekretu (dyplomu) mistrzowskiego było bardzo trudne. Wskazuje na to choćby dekret wydany J. Glogerowi, znanemu krakowskiemu złotnikowi, podpisany przez biskupa krakowskiego, kasztelana Krakowa oraz burmistrza i dwóch rajców. Zwraca uwagę treść dyplomu, w którym podaje się, że posiadacz dekretu to :człowiek dobrej sławy, chwalebnego a uczciwego postępowania, godnym dopuszczenia go do wspólnoty i obcowania z mistrzami sztuki złotniczej". Większość kamieni szlachetnych składa się z prostych i bardzo rozpowszechnionych w przyrodzie związków chemicznych, jak glinka, krzemionka, czy tlenek magnezu. Barwę swą zawdzięczają najczęściej bardzo małym domieszkom związków miedzi, chromu, niklu i żelaza.

W czasie Karpackich Klimatów będziecie Państwo mieli okazję poznać sztukę jubilerską "od kuchni", w mistrzowskim wykonaniu rodziny Jaraczów.

DIAMENTY SĄ... - plenerowa pracownia złotnicza Piotra Jaracza zaprasza na pokaz wyrobu biżuterii, oceny kamieni, bezpłatną wycenę, płukanie złota, rozpoznawanie diamentu, prezentację metali i kamieni szlachetnych, grandle - srebrną biżuteria myśliwską, możliwość wygrawerowania biżuterii.

źródło: http://www.rckp.krosno.pl